DARJA

27.09.2022

Darja se pohybuje v oblasti obchodně právní. Je jí 58 let. Ačkoli je to neslušné, zveřejňovat věk, Darja s uveřejněním souhlasila a vy si určitě rádi přečtete příběhy tanečnice, která má v občanském průkazu rok 1964. Více...

DARJA

58

OBCHODNĚ PRÁVNÍ REFERENT

"U Darji přeskočím své INTRO, protože Darja byla sdílná a všechno si přečtete z jejich příspěvků."

Proč ses rozhodla pro tanec?

Mám napsat proč jsem se rozhodla pro tanec? V mém případě to nejde říct několika slovy. Ale pokud chcete příběh, tak tady je: Dávná vzpomínka - malá holka pravidelně docházející na hodiny zpěvu rozhlasového sboru Jaromíra Richtera v Ostravě. Chodí záměrně o hodinu dříve a sedává na schodech dlouhé chodby, kde se profesionální taneční páry Jarky Calábkové ( starší ví, o koho jde ) roztancovávají. Před očima se míhají lesklé taneční boty, kroky, figury ... Střih - uběhlo pár desítek let a tatáž teď už dávno dospělá žena se jde seznámit s přítelkyní svého syna. Dříve než osobně pozná onu mladou ženu, vidí na věšácích třpytivou nádheru, taneční róby pro latinu a standard, saténové taneční boty. Bere do ruky černou širokou standardní sukni, tělové taneční boty. Na otázku, odkud se to tady vzalo slyší odpověď: "No, víš, ona je tanečnice v jednom ostravském tanečním studiu." A pak jsem poznala ji osobně a od prvního okamžiku jsme spolu měly o čem mluvit. Tanec! A jak se říká: " Dávej si pozor na to, co si přeješ, protože se Ti to může splnit !" Byla to totiž právě ona, která mi o pár dnů později poslala do e-mailu zprávu: " Uvolnilo se jedno místo v tanečním studiu, kam patřím, máš zájem?" " Byla bys ve skupině ProAm, což značí tanec PROfesionál a AMatér. Prošla by sis lekcemi a tréninky s profesionálem, můžeš výkonnostně projít několika stupni, můžeš později i soutěžit, můžeš na vlastní kůži zažít ten úžasný taneční svět." Přiznávám, moje první reakce měla spoustu NE - nejde, neumím, nemůžu, nevím, neznám, nezvládnu, není mi dávno "náct" ani "cet". Na rozhodnutí jsem měla asi tak půl hodiny. Víte, ono slova PROČ a NE je dobré někdy spojit v otázku "PROČ NE?" A tak jsem se až jako zralá žena, postavila na parket tanečního studia Like v Ostravě, na svoji první taneční hodinu standardních tanců. Tady tančím už čtvrtý rok, byla mi dána možnost později individuálně trénovat s profesionálem, Mistrem republiky a dostat se i do soutěžního PRO AM světa. Ano, tanec je mnohdy dřina a občas ukápne i slza, ale je i krásně návykový a je skvělé sám sobě a možná i ostatním, ukázat, že to jde. Že nikdy není pozdě splnit si svůj sen. Jako v mém případě. Mým tanečním snem od prvního dne ve Studiu Like bylo vypracovat se tak, abych si mohla zatančit na prestižní taneční soutěži v Praze na Žofíně a hlavně na mistrovství republiky v pražské Lucerně. A to se mi letos, díky mému skvělému TOP trenérovi a taky úžasné paní majitelce studia Like splní. A víte co? Ten nejpovedenější tanec bude patřit jedné mladé ženě, tanečnici a nyní i mé rodině, která mi jednoho dne přihrála do mejlu zprávu, která svým obsahem avizovala jediné: "Chceš tančit?" ☺

Obávala ses něčeho, než jsi navštívila první lekci? Čeho?

Myslím, že žádné velké obavy v mém případě ani nebyly. Patřím k lidem, kteří když už se rozhodnou, tak si obavy moc nepřipouští. Určitě tam ale byla zvědavost, jaké to vlastně bude, koho potkám, jak na mě dýchne prostředí, o kterém se člověk dovídal pouze z televize, časopisů. Bylo to lákadlo a nešlo tomu odolat. Musela jsem to zkrátka zkusit.

Co ti tanec přináší?

Tanec je pohyb. Jsou v něm emoce a je to velice účinný způsob jakési duševní hygieny. Když se podaří, tak si s tanečním partnerem můžete rozumět i beze slov- pár se vnímá - jeden vede, druhý následuje. A když se podaří, tak je to pěkné na pohled. Tanec čistí hlavu, zabíjí nudu a prostě baví. Bonusem je i získávání fyzická kondice, pružnosti a koordinace, protože ne nadarmo se říká: " Když už atlet nemůže, tanečník se teprve rozehřívá."☺ Baví mě věnovat se něčemu, co mě těší a přináší mi radost. A pak, tanec je prostě krásný.

Co se ti na tanci s profesionálním partnerem nejvíce líbí? (Předpokládám, že kdyby se ti nelíbil, tak bys k nám nechodila :-))

Tanec s profesionálem je úplně o něčem jiném, než když si na plese zatančíte s manželem, partnerem. Mi osobně se líbí, že to není show, ale učíte se skutečně tanec tak, jak má vypadat. Ano, je to mnohdy dřina, málokdo ví, kolik úsilí se skrývá za chvíli tance na soutěžním parketu. Profesionál vás vede, učí, procvičuje a tanec má úplně jiný náboj.

Jaké máš cíle a ambice?

Ambice ani snad ne, ale cíl jsem měla veliký. Poté, co jsem prošla výkonnostními úrovněmi od Bronze až po Gold, bylo mým snem zatančit si na mistrovství, na soutěži v pražské Lucerně. Nechala jsem se spolu se svými kamarádkami, standarďačkami, s nimiž jsem prošla tanečními levely, zlákat také soutěžním světem a letos díky mému tanečnímu partnerovi a lektorovi a také paní majitelce studia Like si ten svůj sen můžu splnit.

Co na to tvá rodina a blízcí přátelé?

Mám obrovskou podporu v přítelkyni svého syna, Jance Juríkové, která rovněž tančila ve studiu Like a také ve svém synovi. Oba mi drží palce a já je za to mám moc ráda. Vím, že když se mi v tanci cokoli povede, umístím se v soutěži, tak se ve Švédsku, kde oba žijí, otvírá šampaňské. Musím zmínit také svého manžela, bez jehož podpory a tolerance by to nešlo. U něj mívám podezření, že se občas tančící manželkou někde i pochlubí.

Doporučila bys ProAm ostatním? Zkus jednou větou, či sloganem vyjádřit proč.

Jednoznačně ANO. Nikdy není pozdě. Zkušenost je nepřenositelná, a tak si začněte tu svoji taneční. Na obrovském zrcadle ve studiu Like je nápis: " Každý dobrý tanečník byl jednou začátečník." Tak začněte! Každá, anebo mnohá z nás jsme so ze začátku myslely, že naše pohyby jsou neohrabané, že se na nás pořád někdo dívá. Postupem času , jak se budete zlepšovat a budete umět odhodit všemožné protichůdné pocity, odhodíte svazující sebekontrolu, zjistíte, že když se na vás někdo dívá, je to velký bod pro vás samotné.

Co bys řekla o PRO partnerech?

Už výše jsem popsala, že jsem měla štěstí a můžu trénovat individuálně a lektorskou TOPkou. Myslím, že jsme si sedli i lidsky. Bez správného tanečního partnera to prostě nejde. Důležité jsou i osobní sympatie, schopnost sladit své časové možnosti a hlavně určit si společný cíl nebo cíle. Poslouchám, co mi říká, na čem trvá. V legraci říkám, že tak jako já už ho žádná ženská v životě poslouchat nebude.☺